Jak pozbyć się zacieków w kabinie prysznicowej?

Szybki natrysk w kabinie prysznicowej to idealne rozwiązanie jeśli zależy nam czasie i wygodzie, jednak warto pamiętać, że jeśli tuż po kąpieli nie zadbamy o pozbycie się wody pozostającej na drzwiach, wkrótce pojawią się na nich trudne do usunięcia zacieki. Czy można im zapobiec nie tracąc mnóstwa czasu?

Po każdej kąpieli lub domowym sposobem

zacieki
fot. deccoria.pl

Nieestetyczne ślady na drzwiach kabiny prysznicowej są efektem gromadzenia osadu w mikroskopijnej wielkości porach i wyżłobieniach na tafli szkła. Kabina pokryta zaciekami nie wygląda dobrze, a w dłuższej perspektywie prowadzi do zniszczenia powierzchni szkła. Problem w tym, że osad pojawia się po każdej kąpieli, więc jeśli ze sprzątaniem będziemy zwlekać zbyt długo, usunięcie śladów będzie nas kosztować wiele wysiłku. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest usuwanie wody z drzwi kabiny, np. za pomocą ściągaczki, tuż po prysznicu. Poświęcając wnętrzu każdorazowo kilka minut unikniemy mozolnego szorowania z użyciem silnych, szkodliwych dla środowiska detergentów. Jeśli brakuje nam czasu lub zapominamy o regularnym sprzątaniu, warto zastosować jedną z tanich i praktykowanych od lat domowych metod. Osad i inne zabrudzenia możemy usunąć za pomocą ręcznika papierowego nasączonego wodą z octem, cytryną lub spirytusem salicylowym, choć ten ostatni może powodować przebarwienia na elementach z patyny i mosiądzu.

Szkło odporne na zacieki

zacieki
fot. porady.czterykaty.pl

Mycie kabiny nie musi być czasochłonne, ani kosztować wiele pracy, pod warunkiem, że w porę pomyślimy o wyborze odpowiedniej kabiny. Producenci wyposażenia łazienkowego coraz częściej oferują kabiny prysznicowe ze szkła pokrytego specjalną powłoką ochronną (np. Sanplast, Koło, Radaway). Polimerową warstwę, niewidoczną dla ludzkiego oka, nakłada się na etapie obróbki szkła. Dzięki niej woda spływa po powierzchni drzwi, nie tworząc zacieków, a wszelkie zabrudzenia można usunąć za pomocą miękkiej, wilgotnej ściereczki. Powłoka chroni nie tylko przed brzydko wyglądającymi zaciekami, ale także rozwijającymi się w osadzie drobnoustrojami, dlatego takie rozwiązanie może spodobać się miłośnikom higienicznej czystości w łazience.

Zdjęcie główne: www.stylaga.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.