Bateria i umywalka – jak je dopasować?

Umywalka to jeden z najczęściej eksploatowanych elementów łazienki. Aby korzystanie z umywalki było komfortowe, ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego modelu ceramiki, ale także właściwe dopasowanie baterii. Na co należy zwrócić uwagę, aby bateria i umywalka stanowiły zgrany duet?

baterie
fot. ladnydom.pl

Armatura dobrze dopasowana do umywalki zapewnia wygodę podczas mycia rąk i zębów, prania ręczengo, pielęgnacji urody i sprzątania. Dobierając właściwe baterie unikniemy rozchlapywania wody i umożliwimy łatwe napełnianie miski. Sekret właściwego dopasowania baterii i umywalki polega na przestrzeganiu kilku zasad, o których warto pamiętać już na etapie projektowania lub planowania remontu łazienki.

1. Rozmiar
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na parametry urządzeń. Wysokość baterii i długość wylewki powinna być dopasowana do wielkości umywalki. Aby uniknąć ryzyka rozchlapywania wody, w małych umywalkach należy montować krótkie baterie o zwartej budowie. Z kolei wysoka armatura sprawdzi się w modelach o większych wymiarach. W przypadku umywalek nablatowych konieczny jest montaż baterii o wydłużonym korpusie i profilowanej wylewce.

2. Sposób montażu
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje baterii: sztorcowe i ścienne. Armatura monotowana na ścianie ok. 25-30 cm nad umywalką będzie odpowiednia do głębokich umywalek, natomiast bateria stojąca to dobre rozwiązanie w przypadku płytkiej ceramiki. Można ją zamontować na krawędzi, np. przy umywalkach wiszących lub meblowych albo na blacie, jak przy ceramice nablatowej (np. takiej) lub wpuszczanej w blat. Montaż baterii sztorcowej przy głębokiej umywalce może być dobrym pomysłem, jednak powinna posiadać wydłużony korpus i wyprofilowaną wylewkę.

bateria
fot. ladnydom.pl

3. Estetyka
Obok kwestii technicznych nie można zapominać o estetyce umywalki. W wielu przypadkach stanowi ona centralny element łazienki, a szeroki wybór różnego rodzaju modeli baterii zachęca do zabawy formą i stylistyką. Choć w tej kwestii panuje pełna dowolność, istnieją sprawdzone rozwiązania na to, by bateria i umywalka stanowiły spójną całość. Dla przykładu, umywalki nablatowe w formie misy dobrze komponują się z armaturą w stylu retro, z kolei minimalistyczne modele ceramiki będą pasować do prostych i zwartych form baterii. Na koniec warto pomyśleć o kolorach baterii i umywalki – także rodzaj materiału i kolorystyka mają duży wpływ na to, jak będzie wyglądać zestaw złożony z obu urządzeń.

Źródło: www.infoarchitektura.pl

Zdjęcie główne: www.excellent.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.