Czym się kierować wybierając ceramikę do łazienki?

W idealnym świecie za względnie niewielkie pieniądze bylibyśmy najprawdopodobniej w stanie kupić wyposażenie domu, które łączyłoby wysoką jakość, trwałość i walory estetyczne, nie wspominając już o jego funkcjonalności. Niestety światu, w którym żyjemy, do ideału dość daleko, a wysokogatunkowe towary mają zazwyczaj równie wysoką cenę, co w sytuacji poszukiwania ceramiki łazienkowej oznacza zwykle tyle, że będziemy musieli pójść na pewne kompromisy jeżeli nie mamy małej fortuny do wydania na ten cel. Niemniej jednak, nawet przy dość ograniczonych funduszach możemy zaoszczędzić nieco pieniędzy dokonując przemyślanych i zaplanowanych wyborów.

Ceramika, plastik czy stal?

toaleta ze stali nierdzewnej
toaleta ze stali nierdzewnej

Wbrew pozorom nie wszystko zależy od naszych upodobań i gustu, bowiem każdy z trzech podstawowych materiałów, z jakich obecnie tworzona jest ceramika łazienkowa, ma swoje zalety i wady. Warto o nich pamiętać dokonując zakupów, ale też trzeba pamiętać o tym, że jeśli chcemy nadać naszemu mieszkaniu pewien jednolity styl, to naprawdę nie warto mieszać elementów ze sobą w obrębie jednego pomieszczenia: łazienka z brodzikiem z tworzywa sztucznego, stalową muszlą klozetową i ceramiczną umywalką nie wygląda dobrze – i nie ma tu znaczenia fakt, że łatwo ją utrzymać w czystości dzięki takiemu doborowi elementów wyposażenia. Tak więc funkcjonalność i wygoda w użytkowaniu jak najbardziej, ale w jednolitym stylu.

Co, gdzie i dlaczego?

ceramiczne wyposażenie łazienki
ceramiczne wyposażenie łazienki

Jeśli dysponujemy toaletą oddzieloną od łazienki, to mamy już na starcie nieco większą możliwość manewru: w toalecie doradzam ceramiczną muszlę klozetową ze względu na łatwe czyszczenie i na to, że będzie nam służyć wiele lat (plastikowe potrafią się odkształcić i zżółknąć od chemikaliów). Jednak jeśli chodzi o umywalkę, to można wybrać jakąś niewielką, narożną i wykonaną z tworzywa sztucznego – będziemy z niej w końcu korzystać jedynie w celu umycia rąk po skorzystaniu z toalety, czyli rzadziej niż z tej w łazience. Dzięki temu oszczędzamy parę groszy, które warto zainwestować w solidny ceramiczny brodzik lub wannę (zależnie od upodobań i kubatury łazienki) – stal sprawdza się słabo poza projektami w klimacie industrialnym, a o plastiku pisałem już wyżej. Umywalka również powinna być ceramiczna (a już na pewno, kiedy mamy łazienkę połączoną z toaletą), bo będziemy z niej korzystać wielokrotnie każdego dnia. Całą resztę drobniejszych elementów wyposażenia dopasowujemy do tych głównych – i gotowe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.