Drewno i kamień w łazience – użytkowanie i konserwacja

Naturalne materiały to obecnie jeden z najważniejszych trendów, także w wyposażeniu łazienkowym. Umywalki z drewna i kamienia to już nie tyko luksusowa fanaberia, ale jedna z szeroko dostępnych opcji, choć warto pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na jeden naturalnych materiałów w łazience, musimy liczyć się nie tylko z wyższą ceną. Urządzenia z drewna lub kamienia wyglądają wyjątkowo pięknie i szlachetnie, ale wymagają odpowiedniego traktowania.

Wanna jak mebel

drewaniana umywalka
fot. woodgro.pl

Umywalka lub wanna z drewna może wydawać się mało praktycznym pomysłem, jednak tyko z pozoru. Do wyrobu wyposażenia łazienkowego stosuje się jedynie wysokogatunkowe drewno, poddawane specjalnej obróbce. Kompresja pod wysokim ciśnieniem i pokrycie urządzeń szczelną, antybakteryjną powłoką daje gwarancję trwałości, która może wynosić nawet 50 lat. Dobrze zaimpregnowane urządzenia łazienkowe z drewna nie wymagają większych niż zwykle nakładów środków czystości, a dbanie o ich czystość nie sprawia problemu.

Choć, jak łatwo się domyślić, drewniana armatura będzie kosztować nieco więcej niż tradycyjna ceramika, w efekcie otrzymujemy produkt unikatowy, często robiony na indywidualne zamówienie. Umywalka z drewna, nie wspominając już o drewnianej wannie, to widok niezwykły, dodający chłodnemu łazienkowemu wnętrza ciepła i naturalnego uroku.

Kamień – piękny i wymagający

kamienna umywalka
fot. czasnawnetrze.pl

W odróżnieniu od drewna, kamień jest materiałem chłodnym, doskonale prezentującym się w nowoczesnym, nieco surowym wnętrzu. Kamienne urządzenia w łazience wyglądają niezwykle dekoracyjnie, dlatego decydując się na umywalkę z kamienia, trzeba dla niej znaleźć miejsce nie tylko do wygodnego korzystania, ale też dobrze wyeksponowanego.
Nieco inaczej, niż w przypadku drewna wygląda kwestia użytkowania i konserwacji tego typu urządzeń. Kamień jest o wiele cięższy niż typowa ceramika łazienkowa, w dodatku w środku nie jest pusty, dlatego należy unikać przeciążania konstrukcji, na której opiera się kamienna umywalka. Choć może wydawać się, że kamień jest najtrwalszym materiałem, w rzeczywistości jest podatny na odpryski, podobnie jak szkło. Do czyszczenia kamiennych umywalek lub wanien nie można też stosować wielu typowych chemicznych środków czystości.

zdjęcie główne: www.youtube.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.