Gąbka, szczotka, chemia – czym czyścić ceramikę sanitarną?

Błyszcząca nowością ceramika sanitarna pokryta innowacyjnymi powłokami to powód do satysfakcji, jednak w miarę użytkowania pojawia się pytanie: jak ją czyścić, aby zachowała swoje właściwości i piękny wygląd?

Ślady po mydle, paście do zębów, spłukiwanych kosmetykach do mycia ciała i włosów to codziennie spotykane nieczystości na ceramice łazienkowej. Każdego dnia, choć mniej zauważalnie na powierzchni umywalek, wanien, brodzików tworzą się osady kamienia, a nierzadko charakterystyczne naloty spowodowane przez grzyby. Podstawowym rozwiązaniem tego typu problemów jest oczywiście regularne sprzątanie, a jeśli właśnie przymierzamy się do zakupu nowego wyposażenia łazienki, wybór ceramiki pokrytej specjalnymi powłokami. Tu jednak pojawia się kolejny problem – jak sprzątać nowoczesną ceramikę, aby nie uszkodzić powłoki.

Teoretycznie powłoki na ceramice sanitarnej są tworzone po to, aby zapobiegać osadzaniu się brudu i powstawaniu kamienia, ich gładka powierzchnia ma powodować, że nieczystości oraz krople wody natychmiast trafiają do odpływu. Według zapewnień producentów, do sprzątania wystarcza wówczas miękka szmatka, bez konieczności stosowania agresywnych detergentów. W praktyce jednak często okazuje się, że powstaje zanieczyszczenie, które wymaga dodatkowej interwencji. Jak sobie z nimi poradzić w skuteczny, a zarazem bezpieczny sposób?

Jeśli na powierzchni ceramiki lub innej powierzchni pojawi się nalot z twardej wody, nie trzeba sięgać po mocną chemię. Wystarczy zastosować mieszankę octu i sody oczyszczonej, którą nakłada się na około godzinę. Alternatywą będą także mleczka czyszczące, które zwykle są bezpieczne dla powłok stosowanych przez producentów ceramiki sanitarnej.

Jeśli mowa o sanitariatach wykonanych z akrylu, trzeba wiedzieć, że do ich czyszczenia nie należy stosować silnych środków chemicznych (nie powinny zawierać w składzie: alkoholu, amoniaku, acetonu), ani ostrych gąbek i powierzchni ścierających. Ponadto mocna chemia może powodować przebarwienia na elementach ze stali nierdzewnej. Do ich czyszczenia najlepiej zatem wybierać produkty przeznaczone specjalnie do danego typu powierzchni. W ten sposób przedłużymy dobry stan ceramiki, która czyszczona w nieodpowiedni sposób nie tylko gorzej wygląda, ale może zostać poważnie uszkodzona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.