Jak dbać o czystość ceramiki sanitarnej?

Czystość i higiena w łazience to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia. Regularne czyszczenie ceramiki sanitarnej ogranicza rozwój drobnoustrojów, zapewnia świeży zapach i wygląd pomieszczenia. Jak prawidłowo dbać o czystość w łazience?

czystość w łazienceWbrew pozorom utrzymanie czystości nawet w niewielkiej łazience nie jest proste. Wynika to przede wszystkim z intensywności użytkowania ceramiki sanitarnej, która stale narażoa jest na kontakt z wodą i detergentami. Dodatkowo trzeba pamiętać, że choć nowoczesne sanitariaty łazienkowe często są pokryte specjalnymi powłokami ochronnymi, zbyt silne środki czyszczące mogą je uszkodzić. Aby utrzymać w łazience higieniczną czystość, a jednocześnie ochronić ceramikę przed szkodliwymi czynnikami, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Miska wc i bidet
Sporym zaskoczeniem dla wielu z nas może być fakt, że według badań miska ustępowa nie jest najbardziej zanieczyszczonym miejscem w łazience. Mimo to, zarówno miska wc, jak i bidet wymagają regularnego i dokładnego czyszczenia. Zaniedbanie sanitariatów w toalecie skutkuje nagromadzeniem grzybów, wirusów i bakterii oraz powstaniem trudnego do usunięcia osadu. Aby temu zapobiec, miskę wc i bidet należy czyścić dwa razy w tygodnu za pomocą żeli i płynów do dezynfekcji. Lepiej unikać środków zawierająccyh granulaty, które tworzą zarysowania na powierzchni sanitariatów. Ekologicznym sposobem na dezynfekcję toalety może być pasta zrobiona z sody oczyszczonej i wody. Rdzę można usuną roztworem octu z wodą w proporcji 2:1

czyszczenie łazienkiWażne w czyszczeniu umywalki
Umywalka jest podatna na powstawanie wielu różnego rodzaju zabrudzeń, takich jak: ślady pasty do zębów, mydła, kosmetyków do makijażu. Ich usunięcie jest stosunkowo proste bez stosowania silnych detergentów. Warto jednak pamiętać o trudno dostępnych miejscach, a przede wszystkim o styku umywalki z baterią, który trzeba czyścić minimum raz w tygodniu. Niebezpieczne może być zwłaszcza nagromadzenie nalotu z twardej wody, który może doprowadzić do trwałego uszkodzenia ceramiki w tym miejscu.

Uwaga na powłoki
Choć higiena w łazience to sprawa najwyższej wagi, warto także zatroszczyć się o stan powłok sanitariatów. Nowa ceramika w łazience zachwyca śnieżną bielą i połyskiem, aby tak zostało do czyszczenia należy wybierać płyny, mleczka i żele i gabki, a unikać proszków, granulatów i szczotek. Dobrą alternatywą są także wspomniane domowe środki czystości – soda i ocet. Zapewniają one bezpieczne i skuteczne czyszczenie, a w połączeniu z sokiem cytryny świeżość i trwałą biel ceramiki sanitarnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.