Jak optycznie powiększyć małą łazienkę – kolory i materiały

Male, wąskie, nieproporcjonalne łazienki potrafią przysporzyć dużo problemów przy urządzaniu wnętrz. Jednym z nich jest brak harmonii, wrażenie ciasnoty i braku ładu. Na szczęście, na niemal każdy tego rodzaju problem można znaleźć rozwiązanie. Wystarczy wykorzystać jeden ze sposobów, który pomoże wizualnie odmienić wnętrze.

Pierwszym ze sposobów na optyczne dodanie głębi łazience jest wybór chłodnych kolorów. Małe łazienki sprawiają wrażenie bardziej ciasnych i krępujących swobodne ruchy niż ma to miejsce w rzeczywistości. W takiej sytuacji warto próbować wizualnie oddalić jedną ze ścian za pomocą zimnych barw, np. intensywnie błękitnych płytek.

Łazienka może wizualnie przytłaczać nawet wtedy, gdy jest w niej całkiem sporo wolnej przestrzeni. Taki efekt może wywołać źle dobrana wanna. Jeśli okaże się, że wybrana przez nas wanna zajmuje znaczną część pomieszczenia, można próbować „wtopić” ją w tło, zabudowując takimi samymi płytkami jak na ścianach tak, aby razem tworzyły optycznie jednolitą powierzchnię.

W tym miejscu warto przypomnieć o pewnym istotnym szczególe – efekcie odbijania światła. Materiały odbijające światło optycznie powiększają wnętrze. Łazienka będzie wydawała się większa, jeśli wyłożymy ją połyskującą niczym lustro glazurą i wyposażymy w ceramikę i meble o powierzchni odbijającej światło.

Kolejnym sposobem na uzyskanie bardziej przestronnego wnętrza jest zastosowanie płytek podłogowych o jednolitym wzorze. Chodzi o to, by na podłodze znajdowało się jak najmniej elementów, które mogą zakłócić jednorodność, np. brodzik, postument pod umywalką czy stojąca miska wc. W tym przypadku sprawdzą się umywalki i muszle podwieszane oraz kabina bez brodzika.

Gdy łazienka wydaje się zbyt krótka, optycznie wydłuży ją wykorzystanie tych samych płytek na podłodze i na łączącym się z nią fragmencie krótszej ściany. Innym rozwiązaniem jest stworzenie podłogi z modnych płytek imitujących długie drewniane deski. Z ich pomocą można także wizualnie poszerzyć lub skrócić pomieszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.