Jak podzielić łazienkę na strefy?

Domowe spa, pralnia, salon kąpielowy, przestrzeń przyjazna dzieciom – porady dotyczące urządzania łazienki mogą przyprawić o zawrót głowy. Trudno wyobrazić sobie, aby łazienka pełnia wszystkie te funkcje jednocześnie, ale jeśli zastosujemy umiejętny podział na strefy może stać się praktyczną, bezpieczną i estetyczną przestrzenią, dostosowaną do naszych potrzeb.

Czasy, w których łazienki w blokach były ciasnymi, ciemnymi klitkami powoli odchodzą w niepamięć. W nowym budownictwie łazienki zyskują przestrzeń, którą bez większych trudności można podzielić na strefy. Jak to zrobić, aby łazienka była funkcjonalna, przyjazna i przyjemna dla oka?

Mokra, sucha, porządkowa
Podstawowy podział stref łazienkowych to podział strefę mokrą i suchą. W mokrej znajduje wszystkie elementy, służące myciu i higienie osobistej: wanna, kabina prysznicowa, umywalka, miska wc, bidet. W strefie suchej możemy sobie pozwolić na więcej luzu – umieścimy w niej wszystko, co służy relaksacji i pielęgnacji, np. toaletkę, fotel, stół do masażu. Strefa sucha może także pełnić funkcję porządkową. Znajdzie się w niej miejsce na pralkę, suszarkę, szafki, schowki itp.

O czym trzeba pamiętać, urządzając strefę mokrą?
Strefa mokra powinna być praktyczna i wygodna w użytkowaniu, w tym celu wybieramy ceramikę wyposażoną w nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz stosujemy zasady ergonomii, ale to nie wszystko. Ta przestrzeń łazienki powinny być także bezpieczna, zwłaszcza w łazience, rodzinnej. W tym celu w strefie mokrej warto stosować wszelkie akcesoria, które zapobiegają rozchlapywaniu wody i poślizgom, np. parawany nawannowe, maty, dywaniki, a także uchwyty, siedziska i akcesoria na przyssawki. W tej części łazienki powinniśmy używać wyłącznie urządzeń zasilanych niskim napięciem (do 12 V). Jeśli lubicie słuchać muzyki podczas kąpieli, zastosowanie znajdzie tu radio łazienkowe odporne na wilgoć.

Ważne w strefie suchej
To, jak urządzimy strefę suchą to kwestia bardzo indywidualna, jeśli jednak ma służyć pielęgnacji, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Będzie ono ważne zarówno podczas depilacji, golenia, robienia makijażu, jak i robienia prania. Aby uzyskać odpowiednie oświtelenie, nie trzeba od razu przerabiać całej instalacji, wystarczające mogą okazać się specjalne lustra z lampkami lub żarówkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.