Jak skutecznie zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

W łazience, w której jest zbyt dużo wilgoci szybko mogą powstać nieestetyczne ślady obecności szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. Co zrobić, aby łazienka była wolna od nadmiaru wilgoci i ryzyka rozwoju mikroorganizmów?

Nadmiar wilgoci w łazience – problemy dla domowników
Piękna i modna łazienka to radość dla oczu, ciała i ducha. Niestety, nawet najpiękniejsze płytki i najmodniejsza ceramika nie zabezpieczy łazienki przed skutkami nadmiaru wilgoci – pleśnią i grzybami, które poza psuciem wyglądu łazienki mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, np. powodować wystąpienie reakcji alergicznych. W ciepłym i wilgotnym pomieszczeniu mikroorganizmy mają idealne warunki do rozwoju dlatego, aby im zapobiec, należy unikać nadmiaru wilgoci w łazience. Pytanie brzmi, jak to zrobić, skoro niemal każda czynność, wykonywana w łazience wymaga użycia wody? Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie łazienki przed nadmiarem wilgoci, przede wszystkim zrobienie odpowiedniej izolacji oraz wentylowanie pomieszczenia.

Zabezpieczenie łazienki za pomocą izolacji
Warstwa izolacji położonej na powierzchnie w łazience nie tylko zabezpieczy ją przed wilgocią, ale także przed silnie działającymi substancjami chemicznymi oraz wyrówna drobne nierówności. Izolację przeciwwilgociową w łazience, na wcześniej zagruntowaną powierzchnię, wykonuje się np. za pomocą masy uszczelniającej, składającej się żywic syntetycznych i cementu. Nakłada się ją na powierzchnie, które mają być odporne na wilgoć za pomocą wałka lub pędzla w dwóch warstwach. Podobnie nakłada się folię w płynie, która dodatkowo wzmacnia podłoże, choć nie może być stosowana na powierzchnie, które mają być malowane. Skutecznym rozwiązaniem jest także zaprawa hydroizolacyjna, która jest szczególnie wskazana do pomieszczeń o wysokim stopniu zawilgocenia, a także w zbiornikach wodnych.

Wentylacja a wilgoć w łazience
Drugim niezwykle ważnym czynnikiem, bez którego w łazience pojawi się nadmiar wilgoci jest właściwa wentylacja. Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna, aby w pomieszczeniu nie gromadziła się para wodna. Stąd tak ważna jest obecność kratek wentylacyjnych oraz drożnego systemu wentylacji. Dodatkowym wsparciem mogą być także wentylatory mechaniczne, które mogą pracować ciągle lub tylko przy włączonym świetle w łazience. Koniecznym uzupełnieniem systemu wentylacji są także drzwi łazienkowe z otworami w dolnej części.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.