Kupujemy ceramikę sanitarną

Produkowane obecnie urządzenia sanitarne mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Stal nierdzewna, kamień, tworzywa sztuczne, szkło, a nawet drewno mogą posłużyć do stworzenia oryginalnego kompletu wyposażenia łazienki. Choć oferta producentów jest szeroka, najchętniej wybieramy urządzenia wykonane z ceramiki. Co powinniśmy mieć na uwadze wybierając ceramikę sanitarną?

ceramika sanitarna
ceramika sanitarna

Podstawowym kryterium, jakim warto się kierować nie koniecznie powinna być marka czy cena umywalki lub miski ustępowej. Jak radzą eksperci, urządzenie najpierw należy ocenić pod kątem widocznych gołym okiem wad. Zdarza się, że ładna umywalka w atrakcyjnej cenie traci swoje walory, gdy tylko przyjrzymy się z bliska jej powierzchni.

Jeśli szkliwo użyte do pokrycia ceramiki było zbyt rzadkie, przy odpływie lub otworze przelewowym można dostrzec ślady niedokładnego pokrycia. Z kolei, zbyt gęste szkliwo będzie tworzyć nieestetyczne nacieki. Niekiedy na powierzchni produktu można zauważyć małe dziurki, które powstają pod wpływem zapadania się szkliwa w czasie wypalania. Wyrób posiadający tego typu defekt nie nadaje się do sprzedaży. Inne możliwe wady produktów ceramicznych to małe, wystające kamyczki oraz deformacje powstałe na skutek niewłaściwego wypalania.

Nie wszystkie wady danego urządzenia jesteśmy w stanie przewidzieć na pierwszy rzut oka, niektóre można zauważyć dopiero w trakcie użytkowania. Gdy powierzchnia szkliwa zaczyna pękać w wyniku termicznego rozszerzania i kurczenia, powstają uszkodzenia w których gromadzi się brud i bakterie. Takie zanieczyszczenia są trudne do usunięcia. Z czasem pod szkliwem mogą pojawiać się także nieestetyczne przebarwienia, a w łazienkach oświetlanych światłem słonecznym dochodzi niekiedy do płowienia koloru ceramiki.

Czy można uniknąć defektów, których nie widać w trakcie zakupu? Zawsze jest ryzyko, że trafimy na produkt wadliwy, jednak jest ono znacznie mniejsze w przypadku wyrobów cenionych i doświadczonych producentów. Zastanawiając się nad wyborem ceramiki sanitarnej, warto wziąć pod uwagę, że będziemy z niej korzystać latami i to codziennie. Z tego względu jej jakość powinna być dla nas podstawowym kryterium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.