Łazienka studencka – jak ją urządzić?

Urządzenie funkcjonalnego i wygodnego mieszkania dla studentów wymaga odpowiedniego zaplanowania, dotyczy to zwłaszcza łazienki, która obok kuchni, jest jednym z najczęściej użytkowanych pomieszczeń wspólnych. Na co zwrócić uwagę, aby mądrze zagospodarować łazienkę studencką?

Specyfika łazienki studenckiej

Typowa łazienka w mieszkaniu studenckim to bardzo specyficzne miejsce. Kto miał okazję być użytkownikiem łazienki dzielonej ze studiującymi współlokatorami, z pewnością wie z jakimi niedogodnościami przychodzi się w niej mierzyć. Zazwyczaj jest to pomieszczenie niewielkie, często w bloku starego typu. Miska wc nierzadko znajduje się w łazience, a nie oddzielnej toalecie. Półki, szafki i wolną powierzchnię ceramiki sanitarnej zajmują kosmetyki i akcesoria łazienkowe, a jeśli znajduje się w niej pralka i sznurki do suszenie ubrań, w łazience robi się naprawdę ciasno. Nietrudno wyobrazić sobie, że w takiej łazience poranne przygotowania do wyjścia nie należą do łatwych. Aby zaradzić tego typu problemom w łazience studenckiej, warto już na etapie jej planowania postawić na nowoczesne i praktyczne rozwiązania, które uczynią ją miejscem przyjaznym, bezpiecznym i łatwym w eksploatacji.

Funkcjonalna ceramika

W łazience studenckie pierwsze skrzypce z całą pewnością powinna grać odpowiedni dopasowana pod względem rozmiarów i zasad ergonomii, kolekcja ceramiki sanitarnej. Na pytanie brodzik czy wanna, w zdecydowanej większości przypadków należy odpowiedzieć: brodzik. Kwestią nad którą warto zastanowić się dłużej jest wybór umywalki. O ile jest to możliwe, dobrym pomysłem będzie zamontowanie dwóch małych umywalek lub jednej dużej, prostokątnej umywalki, którą można wykorzystać m.in. do prania czy mycia włosów. Korzystnym rozwiązaniem będzie także kompaktowa miska wc z ekonomicznym systemem spłukiwania. W łazience studenckiej szczególnej rango nabierają wszystkie, oferowane obecnie technologie, zwiększające wytrzymałość, higienę i bezpieczeństwo w łazienkach: powłoki antybakteryjne i przeciw osadzaniu się kamienia i brudu, szkło o zwiększonej odporności, bezrantowe miski wc.

Sprytne miejsca do przechowywania

Obok ceramiki bardzo ważny w łazience studenckiej będzie wybór mebli, umożliwiających wygodne przechowywanie. Najlepiej sprawdzą się w tej roli głębokie szuflady z przegrodami i komody, jednak jeśli wolna przestrzeń jest ograniczona, warto posiłkować się sprytnymi rozwiązaniami, takimi jak wysoki regał, półki nad umywalką i we wnękach, koszyczki i małe półeczki do zawieszenia w kabinie oraz odpowiednia ilość haczyków na ścianach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.