Mała toaleta – jak ją urządzić?

Niewielkie toalety w blokach mogą stwarzać całkiem spore problemy z aranżacją. Do tak małego pomieszczenia wybór miski wc i umywalki powinien być dobrze przemyślany.

fot. stronywnetrza.urzadzamy.pl
fot. stronywnetrza.urzadzamy.pl

Osobna mała toaleta to rozwiązanie, które znacznie ułatwia życie mieszkańcom bloków, jednak zanim będzie można z niej korzystać, konieczne jest jej odpowiednie wyposażenie. Tu niestety często pojawia się nieoczekiwany problem. Zakładając, że zależy nam na wygodnej, funkcjonalnej, a do tego estetycznej aranżacji wnętrza, urządzanie małej toalety wymaga nieco „gimnastyki”. Jeśli się uda, użytkowanie stanie się bardziej komfortowe, a wnętrze bardziej przestronne – przynajmniej wizualnie. Oto kilka podpowiedzi, które mogą pomóc w urządzaniu małej toalety w bloku.

Ceramika – ważny kształt i odległości
Znalezienie urządzeń ceramicznych o niewielkich wymiarach nie powinno sprawić większych trudności. W ofertach producentów można znaleźć wiele sprytnych rozwiązań, np. niewielkich umywalek narożnych, które będą doskonale odpowiadać wymiarom pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że wybierając ceramikę do takiego wnętrza pod uwagę powinniśmy brać także kształt umywalki i miski wc. Do typowej toalety w bloku pasują długie i wąskie umywalki (długość krótszego boku poniżej 30 cm), które mogą posiadać praktyczny blat na mydło oraz sedesy o długości do 51 cm. Zarówno umywalka, jak i miska wc powinny być podwieszane, aby zaoszczędzić jak najwięcej cennego miejsca. Z tego samego powodu w małej toalecie powinny być przestrzegane prawidłowe odległości między urządzeniami – między miską a umywalką powinno być minimum 30 cm odległości.

Optycznie większa
Toaleta w bloku może wydawać się większa, jeśli zastosujemy klika optycznych sztuczek. Zwykle przyjmuje się, że takie pomieszczenie powinno być jasne, jednolite kolorystycznie. Najlepiej sprawdzają się barwy chłodne (błękit, zieleń), które tworzą wrażenie większej przestrzeni. Aby wnętrze wyglądało na większe, zdecydowanie odradza się wprowadzanie kontrastów i ferii barw. Jeśli w toalecie mają znaleźć się płytki, lepiej wybierać średnie, gładkie i lśniące lub imitujące kamień. Świetnym sposobem na powiększenie pomieszczenia, które doskonale nadaje się do małej toalety, jest montaż dużego lustra. Aby wnętrze nabrało dodatkowej głębi, można umieścić dwa lustra na przeciwległych ścianach.

Zdjęcie główne: www.dom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.