Pleśń i grzyby w łazience – jak je zwalczyć?

Jeśli w łazience nie zastosowano odpowiednich rozwiązań chroniących przed wilgocią, prędzej czy później pojawią się w niej ciemne, nieestetyczne osady – grzyb oraz pleśń. Jak się ich pozbyć i zapobiec kolejnym?

O zapobieganiu pleśni i grzybów warto pomyśleć już na etapie planowania łazienki. Odpowiednia ochrona przeciwilgociowa może pomóc w uniknięciu zielonego lub czarnego nalotu na fugach. Niestety, zdarza się, że zapominamy o tym pozornie mało istotnym szczególe, a potem szukamy sposobu na usuwanie nieestetycznych zmian. Na szczęście, usuwanie plam, będących efektem utrzymującej się wilgoci jest możliwe.

Co należy zrobić, gdy na fugach pojawi się nalot z pleśni i grzybów?
Najskuteczniejszym i najpewniejszym rozwiązaniem w takim przypadku jest usunięcie fugi, zastosowanie środka grzybobójczego i położenie nowej fugi, jednak za to zadanie lepiej nie zabierać się, jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Błąd przy usuwaniu fugi może doprowadzić uszkodzenia płytek. Najłatwiej zrobić to, gdy fuga zaczyna się samoistnie kruszyć za pomocą elektrycznej mikroszlifierki, ewentualnie specjalnych noży i pilników.

Innym sposobem na naloty z grzybów i pleśni jest wyczyszczenie fug za pomocą specjalnego preparatu przeznaczonego do tego celu. Tego typu produkty odznaczają się bardzo silnym działaniem drażniącym, dlatego czyszczenie fug przeprowadza się wyłącznie w grubych rękawicach. Po nałożeniu preparatu po kilku minutach nalot powinien zniknąć.

Istnieją także sposoby dla zwolenników tradycyjnych i ekologicznych metod. Do czyszczenia fug mogą oni wykorzystać znane z właściwości czyszczących i wybielających składniki: ocet, sodę i sok z cytryny. Stosując naturalne składniki trzeba liczyć się z tym, że impregnacja powinna trwać dłużej niż w przypadku preparatów chemicznych, może także wymagać powtórzenia.

Jak zapobiec kolejnym nalotom?
Jeśli łazienka jest w fazie wykańczania lub czeka ją remont i wymiana fug, w celu zapobiegania pleśni i grzybom, warto zastosować fugi, które charakteryzują się wysoką odpornością na wilgoć (np. epoksydowe).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.