Płytki ceramiczne – kalibrowane czy rektyfikowane

Od wielu lat najczęstszym sposobem wykańczania ścian i podłóg łazienkowych są płytki ceramiczne. Wraz ze zmianami trendów aranżacji wnętrz, zmienia się również ich wygląd, wielkość, kolorystyka i faktura. Nie zmienia to jednak faktu, że płytki ceramiczne są najchętniej stosowanym wykończeniem łazienek, ponieważ prezentują się efektownie, a przy tym są też łatwe w czyszczeniu i pozwalają zachować nienaganną czystość w trudnym pod tym względem pomieszczeniu, jakim jest łazienka. Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje płytek ceramicznych: kalibrowane i rektyfikowane. W obu grupach zachwyca bogactwo wzorów, rozmiarów oraz elementów dekoracyjnych.

Płytki rektyfikowane
Płytki rektyfikowane na ścianie

Tradycyjne płytki kalibrowane
Standardowe i najbardziej rozpowszechnione płytki ceramiczne to tak zwane płytki kalibrowane. Ich nazwa pochodzi od tego, że kafelki poddawane są kalibracji. Pod jej wpływem brzegi płytek ceramicznych stają się lekko zaokrąglone. Rzeczywisty wymiar płytek określony w milimetrach, czyli ich kaliber, różni się zwykle nawet w produktach jednej partii. Różnice w wymiarach płytek ceramicznych kalibrowanych są wprost proporcjonalne do ich wielkości. Z tego powodu wymagają one dosyć szerokich fug, nawet do 8 milimetrów, co nie pozostaje bez wpływu na wygląd całego pomieszczenia. Fuga musi być na tyle szeroka, aby mogła ukryć różnice w wymiarach płytek oraz oddzielić ich zaokrąglone brzegi od siebie.

Nowoczesne płytki ceramiczne
Nowoczesne płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne rektyfikowane
Alternatywą dla tak popularnych płytek kalibrowanych są płytki rektyfikowane. Różnią się one od tradycyjnych kafelków tym, że w procesie produkcji są mechanicznie obcinane, a ich brzegi są szlifowane do jednakowego wymiaru. Boki takich płytek są ostre i tworzą kąt prosty. Dzięki temu można je układać przy zastosowaniu niewielkiej szerokości fugi. Kiedy spoina pomiędzy płytkami ma nie więcej niż 1-1,5 milimetra, możemy z łatwością uzyskać efekt jednolitej powierzchni, zwłaszcza gdy kolor fugi jest zbliżony do barwy płytek. Wprawdzie płytki rektyfikowane są droższe od kalibrowanych o jakieś 10 do 30 zł za metr kwadratowy, ale efekt wizualny z pewnością jest wart swojej ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.