Umywalki blatowe – rodzaje i charakterystyka

Umywalki wpuszczane, podwieszane albo stawiane na blacie są dziś bardzo popularne. Atrakcyjny wygląd, wygoda użytkowania i możliwość dopasowania do mebli to ich największe atuty. Czym charakteryzują się poszczególne typy umywalek blatowych?

fot. hansloren.pl
fot. hansloren.pl

Umywalki blatowe – designerskie i praktyczne

Umywalka z blatem to wysoce estetyczne – daje wiele możliwości aranżacji, ale także bardzo praktyczne rozwiązanie. Na blacie wokół umywalki można ustawiać kosmetyk, akcesoria i dekoracje. Decydując się na blat można zrezygnować z tradycyjnej szafki pod umywalką, choć jeśli w łazience potrzeba więcej miejsca na do przechowywania, mogą one stanowić zgrany duet. Umywalki blatowe stanowią bardzo liczną grupę modeli, które dzieli się na kilka typów.

Stawiane na blacie

Umywalki stawiane na blacie, zwane także nablatowymi, to chyba najbardziej dekoracyjny rodzaj umywalki. Mogą być wykonane z różnych materiałów, mieć rozmaite formy i kolory. Ich atutem jest także łatwość montażu. Misę stawia się bezpośrednio na blacie lub szafce, a montaż ogranicza się do wycięcia otworu i uszczelnieniu miejsca styku.

Półblatowe

Są częściowo wbudowane w blat i umożliwiają optymalne wykorzystanie powierzchni na blacie. Montaż umywalki tego typu wymaga zrobienia większego otworu i dopasowania go do wymiarów urządzenia – najprostszym rozwiązaniem w tym przypadku może być zakup umywalki z fabrycznie przystosowanym blatem lub szafką.

Wpuszczane w blat

Umywalki wpuszczane w blat opierają się na nim tylko rantem. Przypominają umywalki półblatowe, jednak w tym przypadku misa znajduje się niemal całkowicie pod blatem. Ten rodzaj umywalki wymaga większej ilości miejsca pod szafką lub blatem.

fot. ladnydom.pl
fot. ladnydom.pl

Podwieszane

Umywalka podwieszana o kształcie okrągłej misy znajduje się całkowicie pod blatem, doskonale komponując się z płaską powierzchnia blatu. Takie rozwiązanie wygląda bardzo estetycznie i pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni blatu, jednak nie zawsze będzie możliwe do zrealizowania. Ze względu na konieczność montażu na specjalnych hakach, blat musi być wykonany ze specjalnego materiału.

Zdjęcie główne: www.gamis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.