Urządzamy małą łazienkę – najważniejsze zasady

Mała łazienka może być wygodnym, komfortowym i estetycznie urządzonym pomieszczeniem. Aby tak było już na etapie planowania aranżacji wnętrza trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Typowa polska mała łazienka to pomieszczenie o metrażu nie większym niż 7 metrów kwadratowych, w którym nierzadko trzeba pomieścić wannę lub kabinę prysznicową, umywalkę, toaletę i dodatkowe wyposażenie, takie jak meble łazienkowe, kosz na ubrania, akcesoria, kosmetyki. Wiele tego typu łazienek to pomieszczenia, w którym trudno się swobodnie poruszać i raczej nie sposób poczuć się w nich jak w domowym spa. Czy jednak ciasnota i brak wyraźnej koncepcji na aranżację to jedyny możliwy scenariusz w małej łazience? Niekonieczne, jednak wiele zależy to od przyjętych już na etapie planowania łazienki.

Pierwsza z nich mówi, że planowanie łazienki należy zacząć od decyzji co w łazience jest niezbędne, a z czego można zrezygnować. Jaka ilość szafek i szuflad jest rzeczywiście potrzebna? Jakiego rodzaju umywalka będzie zarówno dekoracyjna, jak i ergonomiczna? Czasem warto zrezygnować z dodatków typu wiszące organizery i stojaki na akcesoria na rzecz pojemnych szuflad, w których można ukryć dziesiątki rzeczy.

Kolejnym wyzwaniem jest podział łazienki na strefy. O ile w dużej łazience nie sprawia to żadnego problemu, w małej może wydawać się nierealne, a jednak przy dobrym rozplanowaniu nawet w niewielkiej łazience da się wydzielić strefy. Stefy wc, umywalkowa oraz prysznicowa, przy doborze odpowiedniej ceramiki sanitarnej, będą od siebie odpowiednio oddzielone, dając potrzebną przestrzeń do swobodnego poruszania oraz lepszy efekt wizualny.

Na koniec warto zwrócić uwagę na to, jak optycznie powiększyć łazienkę. Łazienka ograniczona małym metrażem może wydać się większa za pomocą kilku sztuczek, takich jak duże lustro czy wielkoformatowe płytki. W małej łazience zarówno ceramika sanitarna, jak i armatura oraz meble powinny mieć proste, minimalistyczne formy. Najlepiej sięgać po gotowe kolekcje, tworzone według jednej koncepcji, np. do małych łazienek. W ten sposób pomieszczenie będzie nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale także bardziej spójne i harmonijne wizualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.