Wanna czy prysznic? Planujemy małą łazienkę

Jak zaplanować wnętrze małej łazienki, aby nie przypominała ciasnej klitki? Czy posiadacze niewielkich łazienek muszą zapomnieć o wszystkich dobrodziejstwach kąpieli w wannie? Aby mała łazienka spełniła nasze wszystkie oczekiwania, ważny jest nie tylko dobry projekt, odpowiedni dobór kolorów i oświetlenia, ale także właściwe rozmieszczenie wszystkich łazienkowych urządzeń.

mała łazienka

Bez ograniczeń
Jedno z pierwszych pytań, jakie sobie zadajemy planując zagospodarowanie niewielkiej łazienki, zazwyczaj dotyczy wanny. Jeśli w łazience pragniemy przede wszystkim wypoczywać, wybór wanny może okazać się właściwy, zwłaszcza jeśli w naszej rodzinie są małe dzieci. Choć kabina prysznicowa ma wiele zalet, nie da się ukryć, że wanna pod wieloma względami jest o wiele wygodniejsza. Nie musimy z niej rezygnować, nawet jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią.

mała łazienka

Dobrze wymierzona

W planowaniu małej łazienki szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad ergonomii, między poszczególnymi elementami konieczne jest zachowanie odpowiednich odległości. Choć najlepiej byłoby, gdyby zajął się tym profesjonalny projektant, z pomocą specjalnych programów komputerów lub szablonów także sami możemy wykonać wstępny szkic.
Koniecznie należy wówczas pamiętać o minimalnych odległościach: od wanny do umywalki, bidetu, pisuaru, muszli sedesowej – 20 – 30 cm, od muszli sedesowej do umywalki, wanny, kabiny, pisuaru, pralki, ściany – min. 20 cm, od muszli sedesowej do bidetu – 30 cm, od umywalki do bidetu, kabiny, ściany – min. 30 cm, od umywalki do muszli sedesowej, pisuaru, wanny – min. 20 cm.

W małych łazienkach dobrze jest sięgać po specjalnie do nich przeznaczone kolekcje wyposażenia, jak np. seria Smart marki Cersanit. Meble i urządzenia sanitarne stworzone z myślą o niedużych pomieszczeniach są mniejsze, a ich kształty ułatwiają swobodne poruszanie się po łazience. Sprawdzić mogą się w nich także wanny i umywalki narożne oraz kabiny prysznicowe z drzwiami składanymi lub przesuwnymi. Choć tego typu sprzęty wyglądają niepozornie, dają uczucie komfortu i swobody nawet w ciasnych łazienkach.

źródło obrazka: www.showerenclosuresdirect.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.