Wymiary, materiał, design – na co zwracać uwagę, wybierając umywalkę?

Niezależnie od stylu, wielkości czy przeznaczenia łazienki, dobrze dobrana umywalka to podstawa. Ten stosunkowo niewielki element wyposażenia łazienkowego nie tylko spełnia ważną rolę użytkową, ale często przesądza o ogólnym wyglądzie i charakterze wnętrza.

Umywalka, obok miski wc i wanny lub kabiny prysznicowej, musi znajdować się w każdej łazience lub toalecie. Wybór umywalek jest jednak tak duży, że znalezienie odpowiedniej może zająć tyle samo, a nawet więcej czasu niż szukanie wanny czy miski wc.

Szukaniu odpowiedniej umywalki warto poświęcić więcej czasu także z innych względów. To urządzanie zwykle jest stosowane częściej niż inne sanitariaty w łazience, dlatego powinno być wykonane z solidnych i trwałych materiałów. Kolejna kwestia to estetyka. Przeważnie umywalka, w odróżnieniu od toalety, kabiny prysznicowej czy wanny, jest ulokowana w centralnym punkcie łazienki. Widać już od momentu przekroczenia progu pomieszczenia, dlatego często przybiera ona najbardziej designerskie i oryginalne formy, które nadają charakteru całej aranżacji łazienki. Oto najbardziej istotne parametry, które warto brać pod uwagę przy wyborze umywalki.

Typ umywalki

Rodzaj umywalki powinien być dobrany do ilości wolnej przestrzeni, funkcjonalności i estetyki. Do wyboru mamy umywalki: wiszące, wiszące z postumentem, półpostumentem lub narożne, wpuszczane w blat lub podblatowe, nablatowe, meblowe.

Materiał

Obecnie najbardziej popularne umywalki są wykonane z trwałej, odpornej i łatwej do utrzymania w czystości ceramiki lub konglomeratu, który jest przyjemy w dotyku, wytrzymały i może przybierać najbardziej zróżnicowane formy. Inne materiały, z których może być wykonana umywalka to m.in. drewno, szkło lub kamień.

Wymiary

Dobrze dobrana umywalka to niewątpliwie taka, która swoimi wymiarami jest dopasowana do wielkości łazienki. Nawet najpiękniejsza umywalka z masywnym postumentem nie będzie wyglądała dobrze w malutkiej łazience w bloku, z kolei mała umywalka wisząca w salonie kąpielowym jest nie tylko mało praktyczna, ale także wizualnie zaburza proporcje wnętrza. Standardowe wymiary umywalki to 50-60 cm, do większych łazienek zaleca się umywalki w rozmiarach 80-90 cm, natomiast w najmniejszych, np. oddzielnych toaletach, sprawdzą się umywalki o szerokości 35cm.

Na koniec warto pamiętać, że w użytkowaniu umywalki, zwłaszcza w małej łazience, ważne jest miejsce na przybory łazienkowe. Niektóre umywalki posiadają specjalne miejsce przeznaczone na kubek, mydło i inne akcesoria.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.