Ceramika na lata

Wybierając poszczególne elementy wyposażenia łazienki rzadko kiedy myślimy naprawdę perspektywicznie – zazwyczaj zakładamy, że wybrana przez nas ceramika posłuży nam przez kilka, góra kilkanaście lat zanim trzeba będzie ją wymienić na nową. I o ile samo założenie jest ze wszech miar słuszne, bo żywotność łazienkowej ceramiki jest ograniczona, o tyle warto zwrócić uwagę na fakt, że już na etapie planowania i doboru ceramiki możemy wziąć pod uwagę jeden niezwykle istotny aspekt, jakim jest fakt, że się starzejemy. Jako osoby młode możemy bez najmniejszych problemów korzystać ze standardowej wanny lub stać przez dłuższy czas pod prysznicem – osoby w bardziej zaawansowanym wieku często tego komfortu już nie mają i dobrze jest o tym pamiętać.

Wygoda i oszczędność, czyli niska wanna

niska wanna "Nova Top"
niska wanna „Nova Top”

Wszyscy ci, którzy lubią brać długie kąpiele, nie dadzą się nigdy przekonać, że istnieje jakakolwiek sensowna alternatywa dla wygodnej wanny. Niemniej jednak standardowa wanna bywa dla osób starszych przeszkodą nie do sforsowania ze względu na dość wysokie ścianki (nierzadko nawet powyżej 50 cm). Między innymi dla tych właśnie osób doskonałym rozwiązaniem będzie niska wanna. Obecnie na rynku jest sporo rozmaitych modeli tego typu wanien, więc znalezienie czegoś dla siebie nie powinno stanowić problemu.

Z moich osobistych doświadczeń wynika, że całkiem nieźle sprawuje się wanna z serii „Nova Top Bez Barier” produkowana przez firmę „Koło” – ma antypoślizgowe ryflowane dno oraz szeroką krawędź, co zdecydowanie ułatwia wejście i wyjście z niej. Co najważniejsze, niskie wanny są zazwyczaj także i bardziej ekonomicznym wyborem, jeśli chodzi o zużycie wody (czasem nawet o kilkadziesiąt litrów na jedną kąpiel!), co w mojej opinii tylko podnosi atrakcyjność takiego rozwiązania.

Siedzisko prysznicowe – rozwiązanie dla mniejszych łazienek

siedzisko prysznicowe „Lehnen Evolution”
siedzisko prysznicowe „Lehnen Evolution”

W małych łazienkach zazwyczaj instaluje się kabiny prysznicowe, w których musimy stać podczas kąpieli. Jednakże i tu istnieje możliwość zamontowania dodatkowego wyposażenia, które może się przydać osobom starszym – mowa o siedzisku prysznicowym, dzięki któremu możemy w miarę wygodnie usiąść biorąc prysznic. Warto wybierać siedziska uchylne (na przykład takie, jak w serii „Lehnen Evolution” firmy „Koło”) ze względu na to, że po złożeniu praktycznie nie zajmują miejsca w łazience.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.