Kryteria wyboru wanny do łazienki

Nie każdy z nas ma możliwość zaprojektować swą łazienkę od podstaw jeszcze na etapie budowy naszego mieszkania, bowiem większość z nas mieszka (lub już wkrótce zamieszka) w blokach, gdzie łazienki budowane są według określonego planu i jakakolwiek ingerencja w niego jest zwyczajnie niemożliwa. To oznacza z grubsza tyle, że jeśli na przykład zamarzy się nam wanna wpuszczana w podłogę, to będzie nam bardzo trudno taką łazienkę zaaranżować choćby ze względu na zbyt małą grubość podłogi, o innych potencjalnych problemach nie wspominając. Znaczy to także, że będziemy najprawdopodobniej wybierać spośród wanien bardziej tradycyjnych pod względem designu, ale to nie jedyne kryterium. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Rozmiar to podstawa

wanna prostokątna
wanna prostokątna

Oczywistym jest, że wanna musi być dobrana do wielkości łazienki, w której się znajdzie, ale dotyczy to nie tylko samego rozmiaru, ale także i kształtu oraz materiału, z którego dana wanna jest wykonana. Na szczęście standardowe podłogi w blokach są w stanie bez najmniejszego problemu wytrzymać nacisk nawet starej, żeliwnej wanny, więc nie musimy się dodatkowo przejmować kwestią obciążenia, jednak ze względu na komfort użytkowania o niebo lepiej jest kupić wannę akrylową – jest nie tylko lżejsza, ale także praktycznie niepodatna na zaplamienia (pod warunkiem, że będzie regularnie czyszczona) oraz rdzę. Ponadto wanny akrylowe o wiele dłużej trzymają temperaturę wody w nich się znajdującej, co jest istotnym argumentem przemawiającym na ich korzyść.

Kształt ma znaczenie

wanna narożna
wanna narożna

Do większych łazienek najlepiej jest dobierać wanny pełnowymiarowe, czyli takie, w których jesteśmy w stanie wygodnie się wyciągnąć i praktycznie położyć wewnątrz. Do wyboru mamy typowe wanny prostokątne oraz wanny owalne, przeznaczone do postawienia na środku łazienki. Niestety, w wielu przypadkach tego typu rozwiązanie w grę w ogóle nie wchodzi i trzeba poszukać opcji mniej ortodoksyjnych, za to bardziej ekonomicznych pod kątem zagospodarowania podłogi.

Wanny narożne oraz asymetryczne powinny być pierwszym wyborem każdego właściciela małej łazienki i choć mogą się wydawać mniej wygodne niż tradycyjne rozwiązania, to w naprawdę nielicznych przypadkach różnica w komforcie użytkowania jest znacząca. Tak czy siak, zawsze dobierajmy wanny do swych potrzeb i nie zważajmy na bieżące mody – one szybko mijają, a łazienkę będziemy użytkować przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.