Najlepszy materiał na wannę

Choć kabina prysznicowa to praktyczne rozwiązanie, wiele osób nadal wybiera łazienkę z wanną. Wieczorna kąpiel przynosi odprężenie po ciężkim dniu, a woda z dodatkiem odpowiednich kosmetyków ma działanie pielęgnacyjne i lecznicze. Jednak, aby wanna w pełni sprostała naszym oczekiwaniom, ważny jest nie tylko jej wygląd i pojemność, ale również materiał z jakiego została wykonana.

wanna akrylowa
wanna akrylowa

Poszukując idealnej wanny najczęściej bierzemy pod uwagę jej wartość estetyczną, kształt, pojemność i cenę. Tymczasem rodzaj materiału, z jakiego została zrobiona ma ogromny wpływ na jakość naszych przyszłych kąpieli. Dzięki kilku informacjom na temat ich właściwości, kupując wannę, będziemy mogli dokonać bardziej świadomego wyboru.

Wanny żeliwne jeszcze w latach 80-tych stanowiły około 1/3 wszystkich wanien sprzedawanych w Polsce. Dziś należą do rzadkości, głównie z powodu swojego dużego ciężaru i ceny wyższej niż w przypadku wanien wykonanych z innych materiałów. Zaletą wanien żeliwnych jest dłuższe utrzymywanie temperatury oraz trwałość materiału. Choć do niedawna w ich ofercie brakowało urozmaiconego wzornictwa, dziś klienci pragnący posiadać wannę żeliwną mają już nieco większy wybór.

Do standardu należą emaliowane wanny stalowe, produkowane w różnych rozmiarach i kolorach. W porównaniu z żeliwnymi są znacznie lżejsze, jednak woda w wannie stalowej utrzymuje ciepło znacznie krócej. Stal jest dobrym przewodnikiem ciepła, dlatego ścianki wanny szybko przejmują ciepło, a nasza kąpiel szybciej stygnie.

Innym, cieszącym się popularnością materiałem do produkcji wanien jest akryl. Wanny wykonane z płyt akrylowych mogą być wzmocnione żywicą poliestrową z włóknem szklanym lub innym materiałem, który tworzy kilkuwarstwową powłokę ochronną. Zaletą takiego rozwiązania jest większa wytrzymałość i lepsza izolacja cieplna. Akryl to materiał ciepły w dotyku, a woda w wannie akrylowej długo utrzymuje swoją temperaturę. Utrzymanie w czystości wanny z akrylu jest łatwe, jednak wadą urządzeń z tego materiału jest dość szybkie matowienie. Wanny akrylowe, podobnie jak z innych materiałów, dostępne są w różnych kolorach i kształtach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.