Natura i minimalizm – najmodniejsze modele wanien

Wanna to pod każdym względem podstawowy element wyposażenia łazienki. Służy nie tylko jako miejsce do mycia, ale także element porządkujący przestrzeń łazienki. Przy wyborze wanny względy estetyczne nie są bez znaczenia. Jakie wanny są obecnie najmodniejsze? Na czoło wysuwają się dwa główne trendy. Oto krótki przegląd.

W zgodzie z naturą

wanna
fot roca.com

Formy inspirowane światem przyrody są wykorzystywane w projektach wyposażenia wnętrz co najmniej od początku XX wieku. Sięganie po wzory nawiązujące do natury nie jest dziś żadną nowością, mimo to ten trend jest stale obecny w nowoczesnych kolekcjach ceramiki łazienkowej. Opływowe kształty, miękkie linie i formy nawiązujące wprost do świata roślin (np. wanna FlowerStyle, GlassDesign) to najbardziej charakterystyczne cechy produktów z tej grupy. Delikatne i łagodne krawędzie znajdujemy nawet w produktach o prostej zgeometryzowanej bryle (np. Supero, Keramag czy Squaro Edge 12, Villeroy & Boch). Naturalne są także materiały po które sięgają twórcy. Drewno czy naturalna skóra (Cibele, Cielo) raczej nie sprawią, że wanna będzie bardziej funkcjonalna, jednak z całą pewnością będą dopełniać wizerunku wnętrza.

Prostokąty w modzie

wanna
fot. keramag.com

Nie trudno dziś nie zauważyć, że trend minimalistyczny całkowicie zdominował współczesne wnętrza. Nie inaczej jest w przypadku łazienek. Najmodniejsze wanny cechują proste formy i geometryczny kształt (Duo Plus, Roca). Paradoksalnie, temu trendowi odpowiadają tradycyjne wanny prostokątne, dobrze nam znane z małych łazienek blokach. Najchętniej wybierane wanny charakteryzują się także brakiem zagłębień, uchwytów i zagłębień (Intro, Cersanit). Wśród ulubionych materiałów dominuje akryl, ale także konglomerat i stal. Zarówno w przypadku wanien o opływowych kształtach, jak i geometrycznych, większym powodzeniem cieszą się wanny do zabudowy, choć wolnostojące w ostatnich latach budzą rosnące zainteresowanie. Nic dziwnego, jeśli wanna ma być funkcjonalna, a zarazem dekoracyjna, nie warto jej chować w rogu łazienki.

Zdjęcie główne: www.archiexpo.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.