Wybieramy wannę – porównanie materiałów

Wanna to inwestycja na lata. Nikt z nas nie chce kupić wanny, która po kilku latach użytkowania stanie się podatna na najmniejsze uszkodzenia, będzie trudna do czyszczenia i szybko straci piękny połysk. Aby wanna służyła dobrze przez długie lata, nie trzeba wydawać fortuny. Wystarczy wiedzieć z jakiego materiału powinna być wykonana.

Wybierając wannę powinniśmy zwracać uwagę na wiele czynników, jednak rodzaj materiału z jakiego została wykonana powinien nas zainteresować w pierwszej kolejności. Od tego, z czego wanna jest zrobiona zależy nie tylko jej wygląd, ale także komfort i bezpieczństwo użytkowania, długość utrzymywania wody w odpowiedniej temperaturze, ławtość czyszczenia i higiena. Oto krótka charakterystyka najpopularniejszych materiałów używanych do produkcji wanien.

Stal

wanna
fot. coram.pl

Wanny stalowe mają szereg zalet, które wraz ze stosunkowo niską ceną sprawiają, że nadal są często wybierane przez klientów. Dostępne są w wielu kolorach i wymiarach, są lekkie, dzięki czemu można je łatwo przenosić. Dzięki warstwie nowoczesnej emalii są dość odporne na uszkodzenia, jednak na tym atuty wanien ze stali się kończą. Ich główną wadą jest szybkie oddawanie ciepła. Wanny stalowe są zimne, gdy nie są napełnione wodą, a tuż po napełnieniu ciepła woda szybko stygnie. Aby temu zapobiec, wannę można obudować warstwą izolacyjną, która dodatkowo wygłusza szum podczas nalewania wody.

Akryl
Najczęściej kupowane są obecnie wanny akrylowe. Swoją popularność zawdzięczają dużej różnorodności kształtów i kolorów, a także bardzo dobrym właściwościom. Spośród wszystkich rodzajów wanien akrylowe są najlżejsze. Wanna o wymiarach 150×10 cm waży tylko 20 kg. Są nie tylko przyjemne w dotyku, ale także długo utrzymują ciepło, a do tego pochłaniają dźwięki. Akryl dobrej jakości jest trwały, ponadto wanny akrylowe nie przebarwiają się łatwo. Utrzymywanie jej w czystości nie jest trudne, a jeśli posiada dodatkowe powłoki, np. zapobiegające powstawanu osadu lub antybakteryjne, czyszczenie wanny zajmuje dosłownie chwilę. Czy wanny akrylowe mają wady? Jeśli wybierzemy model gorszej jakości, bez dodatku mieszanek wzmacniających odporność wanny, mogą być podatne na zarysowania, a nawet drobne ubytki.

Żeliwo

wanna
fot. lazienkowy.pl

Wanny żeliwne nadal wybierane są dość rzadko, co zapewne ma związek z ich ceną. Warto jednak pamiętać, że jeśli możemy sobie pozwolić na inwestycję w produkt z żeliwa, warto to zrobić. Wanny żeliwne są trwałe, odporne i solidne. Żeliwo to szlachetny materiał, który nie niszczy się mimo upływu czasu, a jeśli jest pokryte akrylem wysokiej jakości, przetrwa długie lata. Wanny z żeliwa utrzymują ciepło długo. Ich stylistyka jest dość ograniczona – zazwyczaj są prostokątne, wolnostojące, w kolorze białym. Dzięki sylizowanym nóżkom dobrze sprawdzają się w łazienkach retro. Największą wadą wanien żeliwnych jest ich waga.

Wybór wanny z danego materiału warto dobrze przemyśleć. Każdy ich rodzaj ma swoje zalety i wady, jednak zwykle, ze względu na liczne zalety i szeroką ofertę u wszystkich znanych producentów, wybór klientów pada na wanny akrylowe.

Zdjęcie główne: www.kolo.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.