Ekologiczne sposoby na czystą miskę wc

Łazienka to specyficzne pomieszczenie. Choć spędzamy w niej stosunkowo niewiele czasu w ciągu dnia, właśnie to miejsce wymaga największej troski o czystość i higien. Dotyczy to zwłaszcza miski wc i jej najbliższego otoczenia. Jak sprawić, by przy niewielkim nakładzie czasu i pracy, bez użycia silnych detergentów łazienka była czystym i bezpiecznym mejscem?

Niebezpieczna toaleta

miska bezkolnierzowa
fot. lazienka.pl

Sprzątnie miski wc to zapewne jedna z najmniej lubianych domowych czynności, jednak w przeciweństwie do wycierania kurzu na pólkach czy równego układania rzeczy w szafce, należy ją wykonywać regularnie i dokładnie. Niedostatecznie czyszczona miska wc to prawdziwe siedlisko niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów, o czym skutecznie przypominają nam reklamy środków do dezynfekcji toalet. Wirusy i bakterie mogą przenosić się z miski podczas spłukiwania na duże odległości, co jest szczególnie istotne, jeśli znajduje się ona w tym samym pomieszczeniu co ręczniki i szczoteczki do zębów. Czy oznacza to, że w w trosce o higienę powinniśmy codziennie szorować miskę wc silnymi środkami chemicznymi? Niekoniecznie. Jak się okazuje są na to prostsze i bardziej ekologiczne sposoby.

Ocet, soda i miska bez kołnierza

soda oczyszczona
fot. polki.pl

Zamiast stosowania szkodliwych dla środowiska detergentów do udrożniania toalety warto użyć zwykłej sody oczyszczonej. Jest całkowicie bezpieczna i biodegradowalna. Aby udrożnić odpływ toalety, a do tego pozbyć się nieczystości i brzydki zapachów, wystarczy wsypać do muszli szklankę sody. Efekt można wzmocnić dodając ocet, który dodatkowo usunie kamień.
Problem dbałości o higienę w toalecie, bez konieczności poświęcenia dużej ilości czasu na sprzątanie to jeden z głównych powodów stworzenia misek bezkołnierzowych. W tradycyjnych miskach wc trudno dostępne krawędzie pod kołnierzem to główne miejsce namnażania baketrii. Miski bez kołnierza są pozbawione zakamarków, a specjalny kształt miski i dyszy wylotowej sprawiają, że woda dokładnie i z dużą siłą spłukuję powierzchnię miski. Sprzątnie miski bezkołnierzowej ogranicza się zatem do przetarcia miękką szmatką, bez konieczności stosowania środków chemicznych. Miski bez kołnierza są już dostępne u większości znanych producentów ceramiki łazienkowej (np. Remifree Koło, CleanOn Cersanit).

Zdjęcie główne: www.villeroy-boch.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.