Jak zaplanować łazienkę dla seniora?

Łazienki dla seniorów i dla osób niepełnosprawnych przyjęło się określać jednym mianem – łazienki dostępnej. Wnętrze dedykowane osobie starszej może jednak posiadać pewne szczególne cechy, dzięki którym użytkowanie będzie nie tylko bezpieczne i funkcjonalne, ale także przyjemne.

fot. e-lazienki.pl
fot. e-lazienki.pl

Swobodnie i pewnie

Podstawową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę aranżując łazienkę dla seniora jest właściwe rozplanowanie przestrzeni. Osoby starsze zwykle cierpią na dolegliwości układu ruchu, dlatego łazienka powinna mieć odpowiednią ilość wolnego miejsca, np. do wjechania wózkiem inwalidzkim lub wejścia z chodzikiem. Jednocześnie ważne jest dobre rozlokowanie uchwytów i siedzisk, które pozwolą przemieszczać się i bezpiecznie korzystać z różnych części łazienki.

Bezpieczna kąpiel

Przeszkodą dla seniora, który ma problemy z poruszaniem się są progi, zarówno te w drzwiach wejściowych, jak i progi kabin prysznicowych. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem będą kabiny prysznicowe typu walk-in. Otwarta konstrukcja i płaski brodzik lub jego brak ułatwia korzystanie z prysznica seniorom poruszającym się samodzielnie i na wózku. Towarzyszące osobom starszym zawroty głowy mogą być szczególnie niebezpieczne podczas kąpieli, dlatego dodatkowo kabinę należy wyposażyć w uchwyty i siedziska. Wybierając wannę do łazienki seniora, warto poszukać modelu z siedzeniem, które znacznie ułatwia zabiegi higieniczne.

fot. dom.trojmiasto.pl
fot. dom.trojmiasto.pl

Wszystko pod ręką

Odpowiednia ceramika łazienkowa oraz akcesoria, takie jak uchwyty czy siedziska są niezbędne w łazience osoby starszej, nie wolno jednak zapominać o umożliwieniu łatwego dostępu do najpotrzebniejszych rzeczy: przyborów higienicznych, ręczników, leków. Konieczność schylania się lub wspinania może być dla seniora bardzo niebezpieczna, dlatego wszystko, czego będzie potrzebował powinno być pod ręką. Z pomocą przychodzą tu różne typy mebli, np. szafki pod umywalki z szerokim blatem, obszerne szuflady z przegródkami. Dobrym pomysłem może być także ruchoma szafka na kółkach z blokadą. Planując aranżację wnętrza dla seniora nie zapominajmy także o dobrym oświetleniu oraz jasnej, pogodnej kolorystce. Dzięki takiej aranżacji łazienka dla seniora stanie się miejscem przyjaznym i bezpiecznym.

Zdjęcie główne. www.deante.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.