Łazienka z bidetem czy bez?

Choć jasne jest, że miski ustępowe to urządzenia niezbędne w każdym domu, to bidety do niedawna były u nas rzadkością. Wraz z rozwojem budownictwa w ostatnich latach zyskały na popularności, mimo to wśród osób stających przed wyzwaniem zaplanowania nowej łazienki, zamontowanie bidetu nadal może wzbudzać wątpliwości. Co warto wiedzieć o obu urządzeniach zanim dokonamy ostatecznego wyboru, i dlaczego nie warto odkładać montażu bidetu na później?

miska ustępowa i bidet
miska ustępowa i bidet

Podstawowy podział misek ustępowych rozróżnia urządzenia stojące i wiszące. Jeśli ściana w łazience jest wystarczająco mocna lub zastosuje się odpowiednią konstrukcję, można wybrać miskę wiszącą, w przeciwnym razie nasz wybór musi paść na stojącą. Urządzenia stojące montuje się do podłogi za pomocą śrub, które dzięki umiejętnemu montażowi mogą być niemal niewidoczne.
Ze względu na rodzaj urządzenie spłukującego wyróżniamy miski z oddzielnym zbiornikiem oraz kompakty, czyli miski z ustawionymi na nich zbiornikami spłukującymi. Najczęściej spotykane są kompakty dwuczęściowe, jednak dostępne są także urządzenia w których miska i zbiornik tworzą całość. Zanim wybierzemy miskę ustępową, warto także sprawdzić czy potrzebne jest urządzenie z odpływem poziomym czy pionowym.

O zaletach posiadania bidetu przekonuje się u nas coraz więcej osób. Choć montaż tego urządzenia w małym pomieszczeniu nie jest praktycznym rozwiązaniem, to w większej łazience bidet może się doskonale sprawdzić. Bidet kształtem i rozmiarem przypomina miskę ustępową, jednak wymaga innej instalacji wodnej. Zarówno dopływ do zamontowanej na bidecie baterii, jak i odpływ wody jest wykonany tak, jak w umywalce. Tak samo, jak w przypadku miski ustępowej bidet może być stojący lub wiszący, podobnie przedstawia się także sposób montażu urządzenia.

O bidecie powinny pomyśleć wszystkie osoby tworzące swoją łazienkę od podstaw. Planując wygląd nowej łazienki, można zdecydować się cały zestaw urządzeń wykonanych z tego samego materiału i zaoszczędzić sobie trudności ze skompletowaniem brakujących elementów wyposażenia w przyszłości. Wybierając bidet do łazienki, w której są już zainstalowane inne urządzenia sanitarne, oprócz parametrów technicznych i sposobu montażu, naszą uwagę powinna też zwrócić jego estetyka. Nowy bidet powinien być dopasowany do reszty łazienki tak, aby nie zakłócać wystroju łazienki. Dotyczy to zarówno jego kształtu, jak i koloru i stylistyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.