Wybieramy kabinę prysznicową – typy drzwi

Oferta kabin prysznicowych niejednego może przyprawić o zawrót głowy. O ile wanny czy umywalki różnią się między ze sobą głównie kształtem i materiałem, to w przypadku kabin dodatkowo musimy wziąć pod uwagę rodzaj drzwi. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy, o których warto pamiętać, szukając idealnej kabiny do swojej łazienki.

fot. muratorplus.pl
fot. muratorplus.pl

System otwierania w kabinie prysznicowej jest nie mniej ważny, niż rodzaj szkła czy jej kształt. To właśnie rodzaj drzwi w dużej mierze decyduje o tym, czy korzystanie z natrysku będzie komfortowe, a do tego wpływa na efekt wizualny całej łazienki. Wybierając kabinę z określonym typem drzwi, pod uwagę weźmy przede wszystkim ergonomię – ilość wolnego miejsca wokół kabiny, czas jaki chcemy przeznaczyć na jej mycie – niektóre drzwi wymagają więcej czasu na pozbycie się brudu z zakamarków i oczywiście własny gust. Drzwi w znacznym stopniu decydują o wyglądzie kabiny, a jest ona przecież najbardziej widocznym elementem wyposażenia w łazience. W ofercie producentów mamy do wyboru kilka typów drzwi do kabin prysznicowych: przesuwane, skrzydłowe, wahadłowe, harmonijkowe.

  • Przesuwane – przesuwają się na prowadnicach lub rolkach, które niekiedy da się wypiąć w celu
    fot. lazienkowy.pl
    fot. lazienkowy.pl

    dokładniejszego umycia drzwi. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku małych łazienek, niestety, tańsze modele mogą być awaryjne. Kupując kabinę z drzwiami przesuwanymi, warto wybrać model z podwójnymi rolkami z metalowymi łożyskami lub trwałymi prowadnicami, np. z aluminium.

  • Skrzydłowe – wyglądają jak zwykłe drzwi, dlatego są bardzo wygodne, a do tego atrakcyjnie się prezentują. Wymagają jednak sporo przestrzeni wokół kabiny.
  • Wahadłowe – zawiasy bliżej środka drzwi umożliwiają otwieranie części drzwiczek na zewnątrz, a części do wewnątrz. Nie wymagają dużej ilości wolnego miejsca, jednak wejście jest węższe niż w przypadku drzwi skrzydłowych.
  • Harmonijkowe – drzwi składające się jak harmonijka, to rozwiązanie stosowane głównie w parawanach nawannowych, ale spotykane także w kabinach. Warto zwrócić uwagę na to, czy po zamknięciu są wystarczająco szczelne.

Zdjęcie główne: www.mizar.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.