Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych?

Z domowej łazienki powinni móc korzystać wszyscy mieszkańcy domu, także ci, którzy mają problemy z poruszaniem się. Przede wszystkim łazienka powinna być pomieszczeniem bez progu i z szerszymi drzwiami. Bardzo ważna jest dostępność wszystkich urządzeń. Idealna łazienka przyjazna osobom niepełnosprawnym powinna być wyposażona w specjalistyczne produkty łazienkowe, takie jak: w ceramikę o odpowiedniej wysokości, uchwyty, drabinki, lustra uchylne, krzesełko prysznicowe oraz fotokomórkę.

004_00792_00Wygodny prysznic

W łazience przystosowanej dla osób niepełnosprawnych najlepszym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa lub kącik kąpielowy zrobiony z płytek. Takie miejsce można w dowolny sposób aranżować, dopasować rozmiar oraz kształt do indywidualnych potrzeb. Warto na pewno zrezygnować z brodzika, który może także stanowić sporą barierę dla osób mających problemy z poruszaniem się. Zamiast brodzika montuje się pod płytkami specjalną matę chroniącą przed wilgocią. Strefę prysznica najlepiej wyposażyć w baterię podtynkową zajmującą mniej miejsca niż klasyczna bateria naścienna oraz słuchawkę prysznicową mocowaną na drążku, który umożliwi wygodną regulację i dobranie odpowiedniej wysokości jej montażu. Ponadto prysznic powinien być wyposażony w wygodne siedzisko, zamontowane w sposób umożliwiający przesiadanie się z wózka oraz uchwyt lub drabinkę zamocowaną na specjalnej prowadnicy

Praktyczna toaleta004_00201_00

Wygodna i praktyczna toaleta dla osoby niepełnosprawnej powinna być zamontowana wyżej od standardowej, najlepiej na wysokości 48 cm. Do wyboru jest kompakt WC lub podwieszana miska, której konstrukcja jest specjalnie wydłużona do 70 cm, co zapewnia bezpieczeństwo z jej korzystania. Deska WC musi posiadać niezbędne dla osób niepełnosprawnych wycięcie oraz być wyposażona we wzmocnione metalowe zawiasy, które gwarantują solidnie osadzenie deski. Praktycznym rozwiązaniem jest również deska WC z funkcją bidetu. To wielofunkcyjne urządzenie montowane na misce WC posiada regulację temperatury i ciśnienia wody, funkcję suszenia z regulacją temperatury powietrza, a całość sterowana jest przy pomocy czytelnego panelu umieszczonego na wysokości deski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.