Jaki kolor do łazienki?

Choć na urządzenie pięknej łazienki nie ma gotowego przepisu, warto wiedzieć, że stosując odpowiednie kombinacje kolorystyczne możemy optycznie zwiększyć lub zmniejszyć naszą łazienkę, a do tego zadbać, by miała niepowtarzalny charakter. Dostępność płytek ceramicznych o różnorodnych barwach daje ogromne możliwości, zarówno miłośnikom przytulnych, jak i przestronnych wnętrz.

Odważna lub stonowana

Kolory, takie jak błękit, szarość i granat są w łazienkach chętnie stosowane, ze względu na skojarzenia z barwą wody. W połączeniu z błyszczącymi białymi płytkami, które odbijają światło i optycznie powiększają wnętrze, idealnie sprawdzają się dużych pokojach kąpielowych oraz pomieszczeniach mających udawać większe niż w rzeczywistości. Chłodne kolory w łazience mogą sprawić, że stanie się ona prawdziwą oazą spokoju i wyciszenia, a z dodatkami w barwach złota lub srebra zyskuje elegancki i ekskluzywny wygląd.

designerska łazienka
urządzanie łazienki

O ile urządzenie łazienki o dużych wymiarach nie powinno sprawić większych kłopotów, to wystrój pomieszczenia małego i ciasnego jest już bardziej problematyczny. Z reguły w takich wnętrzach nie powinno stosować się dużych, ciemnych płaszczyzn, które wizualnie zmniejszają wnętrze. Jeśli jednak zależy nam, na głębokiej barwie płytek w niewielkiej łazience, powinny być one przełamane kontrastową bielą fug, lustrami oraz kilkoma źródłami światła. Takie rozwiązanie może się doskonale sprawdzić w łazience z oknem dachowym. Niewątpliwą zaletą łazienek urządzonych w ciemnych barwach jest ich kameralny klimat i przytulna atmosfera, które dodatkowo można wzbogacić umiejętnie dobranymi dekoracjami.

Dla osób, które marzą o pomieszczeniu w odważnych zestawieniach kolorystycznych, ale nie mają odwagi na takie rozwiązanie w salonie lub kuchni, łazienka może być idealnym polem do manewru. Choć miłośników długich kąpieli w wannie nie brakuje, w łazience nie przebywamy zazwyczaj tak długo, aby nasz wzrok zmęczył się intensywnymi barwami. Połączenie płytek gładkich i błyszczących w kontrastowych kolorach z krzykliwą barwą fug, listew wykończeniowych i innych elementów wystroju łazienki może wyglądać oryginalnie, a jednocześnie wesoło i energetycznie. Śmiały zestaw kolorystyczny często sprawdza się w niedużych łazienkach o nietypowym kształcie, np. podłużnych.
Zanim jednak zdecydujemy się na tak śmiały eksperyment, warto użyć wyobraźni już na etapie oglądania terakoty w sklepie. Kilka płytek na dobrze oświetlonej ekspozycji może wyglądać zupełnie inaczej w innym świetle naszej w pełni urządzonej łazienki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.