Niezbędne w łazience dostępnej

W łazience dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych bezpieczeństwo i wygoda grają pierwszorzędną rolę. Właśnie im dedykowane są liczne serie ceramiki łazienkowej, mające ułatwić korzystanie z urządzeń sanitarnych przy zachowaniu maksimum komfortu i intymności.

Bezpieczne poręcze i siedziska

łazienka dostępna
fot. niepelnosprawni.pl

Korzystanie z łazienki dostępnej trudno byłoby sobie jednak wyobrazić bez poręczy i siedzisk, pozwalających utrzymać równowagę i stabilność. Kompletując wyposażenie łazienki dostępnej warto pamiętać, że aby poręcze i siedziska dobrze spełniały swą rolę, konieczna jest odpowiednia konstrukcja i materiał użyty do produkcji. Do wyboru mamy poręcze proste, kątowe, łukowe stałe, uchylne, montowane do ścian i podłóg. Produkt powinien być zgodny z europejskimi normami dotyczącymi wyrobów medycznych oraz posiadać atest higieniczny. Jak zapewniają eksperci, poręcz zapewniająca pewny uchwyt powinna mieć średnicę nie mniejszą niż 32 mm. Dla pełnego komfortu użytkowania warto wybierać produkty ze stali szlachetnej lub pokryte specjalnymi powłokami antybakteryjnymi, odpornymi na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Nie mniej ważne są także bezpieczne i wygodne siedziska. Na szczególną uwagę zasługują produkty wykonane z kompozytu łączącego drewno i tworzywa (Sanplast, Deante), które zapewniają odporność na korozję, wilgoć, a do tego są przyjemne w dotyku i utrzymują ciepło. Do wyboru mamy także odporne na uszkodzenia siedziska ze stali nierdzewnej (Cersanit), jednak wybierając ten produkt będziemy musieli liczyć z kilkakrotnie wyższą ceną.

Ważna estetyka

łazienka dostępna
fot. lazienkowy.pl

Urządzając łazienkę dostępną nie wolno zapominać o estetyce. Producenci wyposażenia łazienkowego oferują w związku z tym siedziska o wyglądzie drewna, w różnych kolorach, co ma znaczenie także dla osób mających problemy ze wzrokiem lub orientacją, składane, wyłożone winylem lub elementami ażurowymi. Wszystkie te elementy mają znaczenie praktyczne, ale jednocześnie pomagają sprawić, że osoba niepełnosprawna będzie mogła cieszyć się nie tylko komfortowym, ale także pięknym wnętrzem swojej łazienki.

Zdjęcie główne: www.aka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.